Cviky na spevnenie panvového dna

cviky na spevnenie panvoveho dna

Povedal vám gynekológ, že máte začať cvičiť cviky na spevnenie panvového dna? V tomto článku sa dozviete, ako cvičiť s panvovým dnom a prečo je toto cvičenie to dôležité.

Počas tehotenstva a pôrodu dostanú svaly panvového dna poriadne zabrať, čoho dôsledkom môžu byť problémy ako únik moču, bolesti spodnej časti chrbta, vypuklé brucho, „spľasnutý“ zadok, bolesti v podbrušku, nesprávne držanie tela, bolesť pri styku, ako aj vážne problémy, napr. prolaps/pokles panvových orgánov. 

Prečo potrebujete cviky na spevnenie panvového dna?

Cvičenie panvového dna je kľúčové pre:

Sú Kegelove cviky naozaj to jediné, čo potrebujete?

Na cvičenie panvového dna po pôrode sa často odporúčajú Kegelove cviky.

Kegelove cvičenia spočívajú v cielenom sťahovaní svalov panvového dna (podobne ako pri zastavení močenia). Tieto cviky na panvové dno sa často odporúčajú ženám po pôrode a pri inkontinencii.

Je však dôležité vedieť, že samotné Kegelove cviky vám nemusia pomôcť, ak sa nevykonávajú správne alebo ak nie sú súčasťou komplexnejšieho cvičenia. Prehnaným sťahovaním, či častým prerušovaním močenia si môžete stav panvového dna dokonca zhoršiť.

Panvové dno je potrebné cvičiť oveľa komplexnejšie. Nestačí ho len posilňovať a sťahovať pomocou kontrakcie. Je totiž potrebné ho vedieť aj dostatočne zrelaxovať a uvoľniť. 

cviky na spevnenie panvoveho dna

Ako cvičiť s panvovým dnom

Pre zdravé fungovanie potrebuje panvové dno schopnosť nielen úplnej kontrakcie, ale aj úplného uvoľnenia. Preto je potrebné zamerať sa na:

  1. správne dýchanie pri cvičení  – práca s bránicou, hlbokými brušnými svalmi a panvovým dnom
  2. posilňovanie hlbokých brušných svalov, vnútorných stehien a svalov zadku – tieto svalové skupiny sú po tehotenstve často oslabené a ich stav ovplyvňuje panvové dno
  3. vhodné cviky, ktoré nevytvárajú príliš veľký tlak na svaly panvového dna 
  4. nezameriavať sa výlučne na posilnenie panvového dna, ale aj jeho relaxáciu
 
V nasledujúcich videách si môžete pozrieť príklady cvikov na spevnenie panvového dna a tiež krátky strečing na ich relaxáciu:

Prolaps panvových orgánov

Pokles (prolaps) panvových orgánov je častý problém, ktorý podľa štatistík postihuje až polovicu žien, hoci sa o ňom málo hovorí. Môže postihnúť rôzne orgány (maternicu, močový mechúr, alebo rektum) a má niekoľko stupňov závažnosti.

Najčastejšie sa vyskytuje u žien, ktoré rodili viackrát prirodzenou cestou, no môže sa objaviť aj po cisárskom reze alebo u žien, ktoré nikdy nerodili.

Typické príznaky prolapsu zahŕňajú bolesť pri intímnom styku, problémy s močením a vyprázdňovaním, tlak v podbrušku, problémy s používaním tampónov či vyčnievanie tkaniva z pošvy.

Stav poklesu panvových orgánov vám vyšetrí váš gynekológ, alebo ženský fyzioterapeut.

cviky na spevnenie panvoveho dna

Prolaps a cvičenie - čo potrebujete vedieť

Aj keď je tento stav po pôrode pomerne bežný, nie je dôvod sa s ním zmieriť. Pokiaľ nejde o závažný prípad, ktorý vyžaduje operáciu (čo musí posúdiť lekár), dá sa aktívne pracovať na zlepšení stavu prolapsu.

Pri vážnejších prípadoch sa síce využíva operačné riešenie, ale štúdie ukazujú, že asi polovici žien sa problém vráti. Dôvodom je to, že aj po operácii je nesmierne dôležité pravidelne robiť cviky na panvové dno. Pretože ak svaly neudržiavame v dobrej forme, orgány môžu opäť poklesnúť. Navyše, oslabovanie panvového dna súvisí aj s pribúdajúcim vekom a menopauzou.

Najúčinnejším riešením je preto správne nastavené posilňovanie stredu tela, ktoré pomáha udržiavať svaly panvového dna v dobrej kondícii,  pomôže s bolesťami chrbta a s inkontinenciou. 

Ako často robiť cviky na panvové dno?

Na túto otázku nie je jednoznačná odpoveď. Veľmi záleží od stavu vášho panvového dna, od vašej celkovej kondície, od priebehu pôrodu, od toho ako často budete cvičiť a podobne.

Niektoré ženy môžu pocítiť prvé zlepšenie už po niekoľkých týždňoch či mesiacoch pravidelného cvičenia, Je to však veľmi individuálne.

Dôležité je však pochopiť, že pre funkčné panvové dno a prevenciu problémov ako inkontinencia či prolaps v neskoršom veku, by sa mali tieto cviky stať vašou dlhodobou rutinou.

Odporúčam zvoliť si cvičenie špeciálne zamerané na prácu s panvovým dnom, aby ste sa naučili ako lokalizovať a správne zapojiť tieto svaly nielen do cvičenia, ale aj do každodenných pohybov. 

Ak sa to chcete naučiť, môj online program Pelvic Floor Mini vás prevedie cvičením s panvovým dnom krok za krokom, a z pohodlia domova.

Pomáha efektívne precvičiť všetky svalové skupiny potrebné na zmiernenie prolapsu, inkontinencie a bolesti spodného chrbta, a pri pravidelnom cvičení celkovo zlepšuje stav panvového dna.

Zdielať:

Tagy:

cviky na panvove dno, inkontinencia, panvové dno, prolaps